Stelaże elektryczne do łóżka - co i jak 5
Stelaże do łóżka elektryczne - co i jak

Stelaż elektryczny do łóżka pod materac czyli jaki ?

Przede wszystkim co to jest stelaż elektryczny ze sterowaniem ?

Mianowicie jest to jak zwykły stelaż regulowany , z tą różnicą , że nie podnosi się go manualnie a za pomocą silniczków (pod stelażem) za pomocą pilota.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób , które z jakiś przyczyn mają problemy ruchowe , czy po prostu chcą mieć większy komfort użytkowania.

 

    • Ogólnie pod jakie materace można używać stelaże elektryczne ?
    • Wymiary handlowe i rzeczywiste stelaży elektrycznych pod materac ?
    • Sterowanie stelaża typy?

 

Pod jakie materace stelaże elektryczne?

Stelaże tego typu są uniwersalne , praktycznie pod każdy materac , niemniej nie każdy materac nadaje się na taki materac !

Dlaczego ?

Ponieważ są materace , które są sztywne , których nie należy zginać . Przykładem są materace Bonelowe sztywne (niemniej nie każdy typ) lub materace posiadające sztywne wkłady (płyta pilśniowa wewnątrz) , czy też przekładki takie jak kokos , który jest łamliwy.

Takie materace mogą jedynie leżeć na stelażu elektrycznym , ale nie może być podnoszony , gdyż grozi to uszkodzeniem zarówno materaca , jak i stelaża (przeciążenie siłowników).

W przypadku , gdy materac jest odpowiedni , czyli jest możliwość jego wyginania- przykład praktycznie każdy materac lateksowy (po za tymi z wkładami kokosowymi) , materace piankowe w tym materace termo-elastyczne jak również większa część materacy kieszeniowych.

Jako ciekawostka może być model materaca firmy Meble-Marzenie , która używa specjalnej maty kokosowej z lateksem , którą można zginać. Materace wyposażone w taką mate również będą się nadawać pod stelaż elektryczny.

Bardzo ważnym elementem do stelaża elektrycznego są ochraniacze pod materac.

Na każdy stelaż regulowany elektrycznie pod materac bez względnie należy stosować ochraniacz pod materac, ponieważ w przypadku częstego podnoszenia stelaża , niszczy się pokrowiec materaca (mechacenie się co może doprowadzić do przetarć materiału)  , który obciera się o listwy stelażowe.

Rozróżniamy stelaże elektryczne pod materac zarówno typu NK i KF

  • NK – ruchoma strona zagłówka bez możliwości poruszania za nóżka.
  • KF – ruchomy zagłówek jak i za nóżek.

 

Tutaj filmik – stelaża elektrycznego typu KF.

 

Jak widać stelaż elektryczny pod materac z filmu unosi się prawie do kąta prostego. Tak wiec materac musi być dość elastyczny by nie uległ uszkodzeniu.

Stelaże tego typu mogą być wykonane o rożne typy mocować listew.  Czyli w wykonaniu Standard jak i Komfort.

Mocowanie Standard - jest silikonowym uchwytem listwy

 

 

 

 

 

 

Standard to uchwyt wykonany na kołki wewnątrz ramy stelaża . Listwy W takim stelażu są wewnątrz ramy i ogólnie nie wystają ponad ramę. Czyli Rama jest na około a w środku listwy elastyczne.

 mocowanie standard stelaza

 

Komfort to mocowanie podobne do typu Standard z tą różnicą , że posiadają dodatkową amortyzację , która zwiększa elastyczność listew. Następną różnicą jest , że listwy w stelażu nachodzą na ramę.

mocowanie komfort stelaza

Zaletą nachodzenia listw na ramę jest to , że w przypadku łóżek powyżej 140×200 – łączy się takie stelaże po dwie sztuki co powoduje , że na środku stelaża jest pole podobnie elastyczne jak na całości stelaża.

W przypadku mocowania Standard – środkowe pole przy połączeniu dwóch stelaży jest twardsze , niż w innych miejscach stelaży , ponieważ listwy są osadzone wewnątrz ramy a nie na zewnątrz.

 


 

Wymiary stelaży elektrycznych pod materac.

Wymiary typowych stelaży elektrycznych to – 70×200 , 80×200 , 90×200 , 100×200 , 120×200 i sporadycznie 140×200 (z tym , że stelaże o wymiarze 140×200 posiadają inny typy siłowników , które pozwalają na podniesienie równomierne materaca.).

Na ogół sprzedawana są do wymiaru 120×200  , niemniej są możliwe wymiary pośrednie na zamówienie np: 110×200 . Cena wtedy takiego stelaża są na ogół  jak 120×200.

Oczywiście istnieją stelaże elektryczne pod materac o wymiarze 160×200 i większe , niemniej są dość rzadkim produktem i ciężkim w zakupie , gdyż jego cena jest dość wysoka.

Częstszym obecnie rozwiązaniem jest synchronizacja dwóch mniejszych wymiarów stelaża by uzyskać większą powierzchnie. Odbywa się po po przez połączenie mechanizmów elektronicznie. Koszt to około 200 zł za sterowanie + dwa identyczne stelaże.

 

Wymiary rzeczywiste są analogiczne do stelaży manualnych na ramie czyli np:  stelaż o wymiarze 90×200 (wymiar handlowy) wymiar rzeczywisty będzie 89 cm x 196 cm.

Czyli na szerokości stelaża odejmujemy 1 cm a na długości 4 cm.

 

Wysokość ramy jest zazwyczaj około 7 cm do 10 cm , lecz trzeba uważać , gdyż uwzględnić należy często siłownik i ramię , które wystaje od spodu .

Zwykle wkładając taki stelaż do łóżka oparty jest na listwach bocznych łóżka , natomiast ramiona i siłowniki są o około 6 cm poniżej ramy stelaża.  Co jest bardzo ważne w przypadku, gdy chcemy mieć pojemnik – szufladę na pościel.  Ponieważ , gdy stelaż jest zbyt głęboko osadzony w łóżku , może powodować kolizję z szufladą , z którą wjeżdżamy pod łóżko , zaczepiając właśnie o siłownik lub ramę stelaża.

By sprawdzić czy dane łóżko nadaję się pod stelaż elektryczny należy sprawdzić na jaką głębokość wchodzi do łóżka rama stelaża oraz jaka pozostała odległość od spodu ramy stelaża do końca boku łóżka. No i jaka wysokość jest burty szuflady. Niemniej zależy to wszystko od producenta. Gdyż tył burty szuflady można na tyle zmniejszyć by nie powodował kolizji z ramieniem stelaża.

 


 

Sterowanie stelaży elektrycznych.

Sterowanie jest za pomocą pilota. Pilot jest na przewodzie , który podłączony jest bezpośrednio do mechanizmu stelaża.

przykładowy pilot stelaza elektrycznego

Zależnie od modelu pilot może mieć 2 przyciski ,  4 przyciski lub 6 przycisków.

Rzadko zdarza się by stelaże elektryczne były wyposażone w piloty bezprzewodowe  , niemniej występują modele ze sterowaniem na podczerwień.

Dodatkowo często stelaże elektryczne pod materac wyposażone są w baterię , która jest wykorzystywana w przypadku zaniku prądu w sieci elektrycznej by opuścić stelaż do pozycji leżącej.

Możliwe jest również łącznie dwóch stelaży mniejszych np: 80x200 (co umożliwia zastosowania w dużym łóżku 160x200) za pomocą specjalnego sterownika , który umożliwia synchronizację pracy obu stelaży jednocześnie.

 

Jeśli czegoś nie napisałem a chcielibyście wiedzieć proszę pytać w komentarzach.

Z przyjemnością odpiszę :)  – chętnie podzielę się informacjami o ile będę wiedział:)

Komentarze do wpisu (5)

23 stycznia 2017

Witam, Poszukuję stelaża z regulacją elektryczną, ponieważ spanie na płaskim łóżku powoduje u mnie bóle kręgosłupa. Nie wiem tylko czy są jakieś specjalne modele dla takich przypadków? Mam 65 lat, jestem w pełni sprawny fizycznie ale mam problemy z kręgosłupem (m.in. „odwrócona lordoza”). Proszę o radę i polecenie mi czegoś najodpowiedniejszego. Chciałabym też wiedzieć czym się różni (oprócz ceny:) od standardowej wersja komfortowa? Pozdrawiam,

25 stycznia 2017

Tutaj muszę powiedzieć , że stelaż elektryczny nie rozwiązuje problemów. W takim wypadku ważny jest materac. Dla Pana radze chociaż nie jestem lekarzem i nie chciałbym zaszkodzić materac termoelastyczny. Powód mojego wyboru jest taki , że owy materac dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła co niweluje wiele niedoskonałości. Stelaż elektryczny bez względu czy będzie to standard czy komfort nie ma znaczenia. On jedynie ułatwia użytkowanie. Czyli podnoszenie na pilota itp. Materac jest zawsze najważniejszy. Ważna jest również waga użytkownika. Im osoba cięższa tym materac musi być twardszy. Stelaż to tylko podpora. Ułatwia użycie , odczucie jest takie , że jeśli mamy twarde stelaże deskowe, wtedy brak elastyczności (sprężystości) , ale jeśli chodzi o schorzenia naprawdę myślę ,że wybór standardu czy też komfortu nie ma głębszego znaczenia. Osobiście wybrałbym ten tańszy , różnica jest kosmetyczna chociaż tego pisać nie powinienem.:) , ale trzeba ludziom pomagać :-)najważniejszy jest materac.

1 kwietnia 2019

Mam łóźko z gRuby sztywnym materacem,czy w takim łóżku można montować elektryczy straż o wymiarach 160 na 200

11 maja 2019

Jeśli jest gruby i sztywny stelaż elektryczny raczej nie będzie się nadawał , niemniej warto sprawdzić u producenta materaca , czy daje możliwość korzystania ze stelaża elektrycznego.

7 sierpnia 2019

Myślę, że warto zainwestować pieniądze w dobrej jakości stelaż. Komfort snu nie zależy wyłącznie od materaca, ale także stelażu. Przykładowo dla kobiet w ciąży, czy osób starszych świetne będą stelaże elektryczne. Tutaj można ogółem zapoznać się z zasadami wyboru stelaża: https://kurierlubelski.pl/stelaz-pod-materac-jak-wybierac-by-wygodnie-i-zdrowo-spac/ar/c9-14164023.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl