Lakierowanie mebli w domu 0
Lakierowanie mebli w domu

LAKIEROWANIE MEBLI DREWNIANYCH

 

  • Lakierowanie ręczne mebli drewnianych , przygotowanie do lakierowania.

 

Przygotowując element do lakierowania, czy to jest lakierowanie ręczne czy natryskowe, wygląda tak samo. Najpierw należy odkurzyć zgrubnie wszystkie elementy docelowego mebla drewnianego.

Przygotowując element do lakierowania, czy to jest lakierowanie ręczne czy natryskowe, wygląda tak samo. Najpierw należy odkurzyć zgrubnie wszystkie elementy docelowego mebla drewnianego.

Najlepiej jest to zrobić nadmuchem, jeśli nie mamy nic takiego, używamy do tego zwykłej zmiotki (włos nie może być twardy aby nie porysować usłojenia). Następnie bierzemy szmatkę (może być zwykła koszulka bawełniana) i wycieramy wszystkie powierzchnie, które chcemy pomalować, łącznie z kantami.

Pomieszczenie, w którym będziemy malować, musi być również przygotowane. Nie może być fruwających pyłków, gdyż po prostu poprzyklejają się nam do mebli. Najlepsze jest do tego zamknięte pomieszczenie, które zamiatamy, myjemy podłogę.

 

  • Mebel drewniany do malowania musimy na czymś położyć.

W zależności od wielkości malowanego elementu może to być stół lub po prostu podłoga. Jako podkładki używamy czystego kartonu, musimy go wytrzeć z pyłków. Nie może też być ubrudzony inną farba, bo zrobi nam plamy na naszym malowanym elemencie.

  • Bardzo ważne przy malowaniu jest wybór farby, bejcy jakiej chcemy zastosować.

Musimy wybrać kolor jaki ma przyjąć nasza szafka, komoda, szafa czy inny element drewniany. Na rynku jest spory wybór zarówno kolorów jak i rodzajów bejc i lakierów. Możemy wybrać bejce o dowolnym kolorze, w zależności na jakiej jest bazie, będzie temu towarzyszyć odpowiedni zapach. W zależności od tego co wybierzemy, będziemy przy malowaniu postępować trochę inaczej, niemniej są rzeczy które wykonujemy tak samo za każdym razem.

  • Najpierw nanosimy bejce potem lakier bezbarwny.

Możemy wybrać lakiero-bejce z odpowiednim kolorem i w tym przypadku postępujemy tak samo jak przy lakierowaniu lakierem bezbarwnym (już po nałożeniu bejcy). Wtedy możemy przystąpić do malowania docelowego.

 

  • Malowanie mebli drewnianych

Gdy mamy już wszystko przygotowane zaczynamy od nałożenia bejcy. Bejce nakłada się szmatką lub pędzlem. Niemniej jeśli używamy do tego pędzla zazwyczaj , dla lepszego efektu przecieramy szmatką , która zapobiega powstawaniu smug.

  • Należy pamiętać o ochronnych rękawiczkach (najlepiej lateksowych), gdyż ciężko będzie domyć dłonie.

Po nałożeniu bejcy bierzemy czystą ściereczkę i zdejmujemy nadmiar bejcy z malowanego elementu. W tym momencie wyrównujemy kolor, ściągamy nadmiar w jednym miejscu i nanosimy w drugim.

Po wyschnięciu (w zależności od używanej bejcy – należy przeczytać instrukcje na opakowaniu) bejcy, oglądamy wszystkie elementy naszego mebla i sprawdzamy czy kolor jest podobny na wszystkich jego częściach. Jeśli tak przechodzimy do nakładania lakieru bezbarwnego.

Jeśli nie, na jaśniejsze elementy delikatnie nakładamy szmatką bejce i wcieramy, aż kolor się wyrówna.

Jeżeli wybraliśmy lakierobejce nie nakładamy oczywiście bejcy osobno, bejca jest wymieszana z lakierem i nakładamy tylko lakier (lakierobejce).

W zależności jaki wybraliśmy lakier (producent, baza) musimy przeczytać instrukcje na opakowaniu czy nie należy go wymieszać np. z rozpuszczalnikiem lub katalizatorem. Przygotowany odpowiednio lakier nanosimy pędzlem.

Należy zwrócić szczególną uwagę aby nie nanieść za dużej ilości lakieru, gdyż powstaną nam tzw. „zacieki”. Pędzel musi być mokry ale nie może z niego cieknąć lakier. Lepiej nanieść mniej lakieru niż za dużo. Malujemy tylko z jednej strony, tak aby leżące elementy nie stykały się z niczym świeżo malowanymi częściami.

Po wyschnięciu jednej strony lub elementu (w zależności co malujemy – środek np. komody nie styka się z niczym i możemy go pomalować za jednym razem), przekładamy na drugą stronę i malujemy.

Tak postępujemy aż zostaną pomalowane wszystkie elementy.

Czekamy aż wszystko wyschnie (patrz na instrukcje) i szlifujemy delikatnie papierem ściernym na gąbce o gradacji np. 280 lub 320, uważając przy tym aby nie zetrzeć całej powłoki lakieru i nie zerwać bejcy.

Następnie wycieramy suchą nie zapyloną szmatką (może być stara koszulka bawełniana) z pyłu i przygotowujemy w ten sposób do kolejnego malowania.

Musimy dobrze odpylić nasz element, gdyż złe odpylenie spowoduje powstanie grudek na naszym meblu. W takim przypadku po wyschnięciu musimy przeszlifować ponownie i polakierować od nowa (pamiętając o odpyleniu). Nanosimy drugą warstwę lakieru (lub lakierobejcy) pędzlem uważając na zacieki. Postępujemy tak samo jak za pierwszym razem malując tylko strony nie dotykające podłoża.

Po wyschnięciu oglądamy nasze dzieło i decydujemy czy jest już gładkie w dotyku czy należy je pomalować jeszcze trzeci raz bezbarwnym lakierem. Jeżeli jest już wystarczające delikatne w dotyku nasz stolik czy biurko jest gotowe. Jeśli wyczuwamy chropowatość szlifujemy i malujemy trzeci raz nie zapominając o odpyleniu.

  • Po trzecim razie nasze meble lub inne elementy drewniane są gotowy do użytku.

 

Gdyby były jakieś pytania pytaj bo nie przy lakierowaniu dużo może być jeszcze kruczków , o których może zapomniałem.

Komentarze do wpisu (0)

Szybki kontakt

KonarMeble

Konrad Wieczorek

696 487 566

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl