Materac dla seniora 0
Materac dla seniora

Materac dla seniora czyli nad czym warto się zastanowić?

Wybór odpowiedniego materaca dla seniora może znacząco wpłynąć na jej zdrowie i samopoczucie. Aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, badamy wpływ materacy na zdrowie i samopoczucie, a także znaczenie wyboru materaca, który do niego pasuje.

W tym artykule oferujemy następujące zalecenia:

  • Omawiamy twardość i inne kwestie dotyczące, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze
  • Odpowiadamy również na pytania zadawane przez naszych klientów, dotyczące wkładów do materacy i tego, czy warto kupić produkt z wyższej półki.

Dlaczego warto wybierać dobre materace dla seniorów?

Codzienny tryb życia ludzi starszych różni się nieco od trybu życia osób dwudziestokilkuletnich. Często osoby starsze potrzebują mniej snu na poziomie 5-6 godzin, często wstają w nocy i muszą odwiedzić łazienkę.

Sprawę komplikują również bóle kręgosłupa, które często towarzyszą starzeniu się.

Choć zasady doboru materaca są dokładnie takie same jak te opisane w artykule:  Jaki materac wybrać do łóżka.

warto pomyśleć o kilku dodatkowych czynnikach, które sprawią, że sen osób starszych będzie wyjątkowo komfortowy.

Materac należy dopasować do zróżnicowanych preferencji snu zarówno w ciągu dnia i nocy.

Jaki materac dla seniora wybrać?

Poniżej wymieniono najbardziej pożądane cechy dobrych materacy.

Jednym z głównych powodów, dla których seniorzy mają problemy ze wstawaniem a co za tym idzie i obracaniem się na materacach jest to, że są one zbyt niskie lub posiadają zbyt miękki wkład wewnętrzny.

Wybierz materac nie niższy niż 18 cm oraz taki by wkład był średnio-twardy. Taki wybór zmniejszy problemy z obracaniem się na łóżku. Gdyż eliminuje zjawisko zapadania się w zbyt miękkim materacu.

Ponadto warto rozważyć zarówno materace sprężynowe, jak i materace z pianki wysokoelastycznej. Zalety tych dwóch materacach można uzyskać w modelach hybrydowych, który łączy w sobie dwie cechy materaca sprężynowego i piankowego o dobranej odpowiedniej twardości w strefach materaca.

materac hybrydowy

Dzięki temu, że charakteryzuje się on większą elastycznością i sprężystością, na materacu hybrydowym znacznie łatwiej jest stać i obracać się.

Aby zmniejszyć wybór odpowiedniego materaca dla seniora, weź pod uwagę następujące kwestie: po pierwsze, komfort i dbałość o kręgosłup nie są jedynymi czynnikami, które się liczą.

Cechą dodatkową, która jest wręcz pożądana to łatwość utrzymania materaca w czystości.

Czy twardy materac to najlepszy wybór dla osoby starszej?

Tutaj dużo zależy od wagi użytkownika.

Na przykład, jeśli dana osoba ma drobną budowę ciała, właściwym wyborem jest materac o średniej twardości. Niezależnie od tego, czy kierujemy się naszym odczuciem komfortu czy nie, zawsze pamiętajmy, że wsparcie kręgosłupa jest szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku, które często mają problemy z kręgosłupem.

Znalezienie odpowiedniego materaca jest kluczowe dla seniorów, ponieważ musi on wspierać całe ich ciało i odciążać mięśnie, zwłaszcza kręgosłup, stawy i układ nerwowy.

Wrażliwe punkty szyi, ramion i bioder są wspierane przez odpowiednie podparcie, co jest szczególnie ważne dla seniorów z różnymi problemami.

Materace memory termoelastyczne inaczej przeciwodleżynowe są specjalnie stworzone dla seniorów o osób przewlekle chorych.

materace termoelastyczne

Co, konkretnie, zapewnia tego rodzaju materac?

Eliminuje niebezpieczeństwo powstania odleżyn, a ponadto zapewnia prawidłowe krążenie krwi i lepsze łagodzenie długotrwałego ucisku materaca na osobę.

Wybór jednego z takich materacy jest szczególnie ważny, jeśli konsument większość czasu jest w łóżku.

Odciążając ciało i zapewniając prawidłowe krążenie krwi, materace przeciwodleżynowe eliminują ryzyko powstawania odleżyn.

Jaki materac będzie dobry dla osoby starszej?

Osoby, które wiele czasu spędziły na kanapie i nie chcą rezygnować z pozycji do spania w jesieni życia.

Zazwyczaj poleca się materace kieszeniowe sprężynowe. Taki materac zapewnia im poczucie komfortu, jakie odczuwali przez całe życie. Nie chcemy jednak powiedzieć, że istnieją tylko dwa typy materacy. W rzeczywistości, jeśli jesteś w dobrym stanie zdrowia, możesz używać różnych typów materacy.

W związku z tym wszystko zależy od kondycji i tego, jak dana osoba się czuje. Materace z pianką termoelastyczną lub lateksową mogą być dobre dla osób wstających w nocy i które mają trudności ze wstawaniem z materaca.

Odpowiednio dobrany materac zapewnia korzyści, zapewniający wyższy komfort używania.

Jako materac typu nakładka do 8 cm może pomóc w polepszeniu komfortu używanej wersalki, ale nie tak bardzo jak prawdziwy materac.

nakładka na wersalkę materac

Nawet jeśli dojdzie do kompromisu, materac zapewnia więcej korzyści zdrowotnych niż konwencjonalna sofa.

Ale ten temat poruszony był w tym artykule: Jaki materac nawierzchniowy na wersalkę - utwardzający

Wybierając materac dla osoby starszej, mądrze jest również ocenić, jak łatwo jest go utrzymać w czystości. Czyli czy pokrowiec materaca gwarantuje możliwość systematycznego prania by uzyskać higieniczne warunki snu.

Najlepszym wyborem będzie łatwy w czyszczeniu materac z pokrowcem z bawełny, włókna wiskozowego, Tencelu czy aloesu. Niemniej zawsze pytaj sprzedawcę czy dany pokrowiec materaca nadaje się do prania.

Wybierając materac, nie zapomnijmy o zakupie również stelaża pod materac.

Dodatkowo dobrym pomysłem mogą być stelaże elektryczne do łóżka.

stelaż elektryczny pod materac

Ten typ stelaża przeznaczony jest dla osób, które spędzają dużo czasu w łóżku i osób z ograniczoną mobilnością, którym trudniej usiąść i wstać.

Stelaż regulowany elektrycznie jest doskonałą opcją. Za pomocą pilota można ustawić pozycję stelaża, podnosząc zagłowię jak i stronę nóg dołu materaca.

Jakie są zalety wyboru dobrych materacy dla seniora?

  • Zmniejsza on ból i sprzyja normalnemu
  • Poprawia komfort psychiczny.
  • Zwiększa chęci do życia.

Dlatego nie należy wybierać materaca na chybił trafił. Warto zadać sobie trud, aby pojąć wymagania i potrzeby seniorów, a także rodzaje materacy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla ciebie lub twoich bliskich.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl