Jak zrobić schody drewniane część 1 2
Jak zrobić schody drewniane część 1

Wybór i rodzaj schodów.

 

Osobiście zacząłem się oglądać jakie schody drewniane chciałbym mieć w domu. Tutaj często będzie pomocny wójek google :) Niewątpliwie można znaleźć wiele ciekawych pomysłów.

Podał wybór , ze względu na miejsce i wysoką kondygnacje na schody zabiegowe drewniane proste.

Schody z tak zwanym spocznikiem odpadały ze względów zbyt małego spocznika , co powodowało dużą niewygodę.

No , ale odnośnie wyboru rozpisywać się nie będę (każdy wie co chce).

Zresztą opis ma być na przykładzie moich schodów.

 

Projekt schodów.

 

Dla osób , które mają chęci wykonać takie schody lub podobne polecam zacząć od kupna projektu schodów wraz z szablonami 1:1 z wydrukiem ploterowym do wycinania na zamówienie.

Nie jest to drogie a bardzo dużo błędów unikniesz.

Koszt projektu wraz z drukiem 1:1 to – około 200 zł z watem. Oczywiście zależy to od firmy.

W tym masz pełną wizualizacje , plany i szablony .

Do projektu potrzebny jest jedynie wymiar wnęki , w którym mają być schody i wysokość kondygnacji itp.

No , wiec jak kupiłem projekt wygląda jak ten u góry, czyli mamy dane wymiaru wnęki , grubość stropu (u mnie dużo akurat wyszło bo aż 70 cm no moja wysokość kondygnacji.

jak zrobić schody

 

 

Tutaj szkice 3d.

Schody drewniane z góry

Schody z boku

 

schody drewniane trepy

 

Uwaga należy podać wysokość do projektu od podłogi dolnej wykończonej (czyli będzie to punkt zero) aż do końca podłogi docelowej(panele czy inna podłoga docelowa) górnej kondygnacji.

Od tych wymiarów będzie wyliczona optymalna szerokość i wysokość stopnia.

 

Zamawiając projekt , można oczywiście przedwstępny projekt zamówić do akceptacji lub poprawek , ale to już dla zainteresowanego odsyłam do firmy , która się tym zajmuje.

Tu przykładowy adres do cennika http://wycenaschodow.pl/cennik/

Wracając do projektu dostałem jeszcze wizualizacji 3d w pliku + program do odtwarzania , który ma możliwość obejrzenia schodów z każdej strony.  Dla zainteresowanych mogę go podesłać na maila.

Dodatkowo dostaje się pełne z wymiarowanie poszczególnych elementów włącznie z ich ilości itp.

Moje schody dodatkowo posiadają oświetlenie inteligentne ledowe , wykonane pod każdym stopniem w listwie aluminiowej + sterownik wraz z zasilaczem , ale to później opisze co i jak i gdzie. To jeśli chodzi o projekt , który wybrałem.

Dla osób , które chcą projektować schody we własnym zakresie , potrzebne są podstawowe informacje odnośnie wygody i użyteczności schodów.

Warto poszukać informacji o parametrach wysokości i szerokości trepa , tak by schody były możliwe jak najbardziej wygodne. Oczywiście zależy to czy jest możliwość wykonania schodów wygodnych , bo nieraz zdarza się ,że mamy małą dziurę w stropie i po prostu trzeba iść na kompromis - wygoda czy użyteczność.

 

Zaczynamy wycinać projekt ploterowy schodów. SZKICE TREPÓW

 

Dobra jak opanowaliśmy trochę teorii i mamy wydruk ploterowy i plany co mamy robić , bierzemy nożyczki i wycinamy projekt , który w moim wypadku składał się z rulonu 32 metru bieżącej troszkę cięcia było.

Po wycięciu elementów praktycznie mamy schody papierowe , teraz trzeba wykonać elementy w drewnie. No i tutaj zaczynają się poważne schody , bo mamy dwa wyjścia albo elementy zamówić gotowe u stolarza , albo posiadać warsztat z pilarką i prasą lub mocne zaciski i wykonać elementy samemu.

 

  • Pierwsza wersja to zamówienie elementów surowych z drewna gatunku , który mamy zamiar wykorzystać na schody.
  • Druga wersja mając mały warsztat teoretycznie jest możliwe wykonanie klejonki drewnianej no i jej odpowiednie pocięcie według projektu wyciętego. Do tego punktu jeszcze wrócę w następnych częściach cyklu „Jak zrobić schody drewniane”

 

Tą wersje jak wykonać klejonki na schody czy tez inne meble – stworze oddzielny artykuł , który jest również rozległy. Odnośnik pojawi się jak skończę ze schodami.

 

Na początek zajmę się wersją pierwszą przy założeniu minimalnym , że posiadamy chociaż klejonki , z których jesteśmy wstanie wykonać trepy i wangi.

Trep schodowy – to deska klejona po , której się chodzi inaczej stopień.

Wangi – to element konstrukcyjny do którego łączone są stopnie.

 WANGI SCHODÓW

To zdjęcie właśnie to wangi ,  które mamy wykonać lub zamówić.

Wangi schodów drewnianych ażurowych i poręcze.

 

 

 

 

 

 

Oczywiście mamy już wycięte szablony z papieru , które posłużą nam później by odrysować je na klejonce drewnianej , by można było następnie wyciąć żądany kształt , taki jak szablon 1:1.

Warto dość dokładnie przestudiować elementy na szkicu , gdyż jest kilka mankamentów rysunku technicznego , gdzie nie ma jednoznacznego określenia co przedstawia.

Miedzy innymi trzeba uważać na cięcie pod kątem na wangach przy zabiegu . Czyli tam gdzie trepy zaczynają wykręcać się wokół słupa. Tutaj uczulam na kreski na szablonie 1:1 by przeanalizować do czego one są.

Tutaj wstawiam jeszcze raz projekt , gdzie te nacięcia są , mianowicie na wysokości między 7 a 15 trepem. Na wangach po zewnętrznych czyli tych od ściany i od środa w dwóch miejscach. Mniej każdy mając swój projekt będzie to widział na szablonie 1:1 w postaci kreski ( którą można omyłkowo wyciąć , a przynajmniej ja tak miałem.)schemat schodów od góry

 

W następnej części :

„Jak zrobić schody drewniane - cześć 2”

przedstawie jak zacząć montaż, przy założeniu , że mamy gotowe elementy , które przygotowane są na podstawie szablonów.

Komentarze do wpisu (2)

8 sierpnia 2019

gdzie ty mozna zamówic taki projekt?

28 lutego 2020

tutaj: https://wycenaschodow.pl/cennik/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl