Jak zrobić schody drewniane część 2 - montaż 0
Jak zrobić schody drewniane część 2 - montaż

A wiec jak już mamy elementy gotowe , czyli posiadamy wangi (czyli elementy konstrukcyjne na których są oparte nasze schody) no i rzecz jasna trepy , możemy przystąpić do montażu w domu. Jest to założenie , że ktoś to wykonał pod zamówienie lub po prostu ma smykałkę w warsztacie. No ale ta kwestia to inny temat:)

Pierwszą rzeczą przed montażem to sposób nadania koloru itp. Osobiście polecam by wszystko było najpierw polakierowane , czy tez olejowa-ne , gdyż później lakierowanie jest zdecydowanie trudniejsze no i nie wychodzi dokładnie.

Jak się to jednak ominie i pójdzie na łatwiznę , gdyż stwierdzi się że pomaluje później , wtedy na pewno trwać będzie to zdecydowanie dłużej. Ściany będzie ciężko zabezpieczyć by nie pochlapać , wszędzie się nie da lakierować , szczególnie w miejscach , do których po montażu nie będzie dostępu no i przede wszystkim zapach lakierów , olejów nie jest za przyjemny a i o zdrowiu nie wspomnę.

Niemniej to już kwestia wykonawcy.

Na zdjęciu została wstępnie zamocowana wanga dolna schodów od strony ściany. Jest to element wykonany całkowicie z drewna o grubości 40 mm. W skrócie jest to obrobiony klejony balik drewniany.

Kształt wangi został wcześniej odrysowany na wstępnie sklepionym elemencie i wycięty za pomocą pilarki ręcznej (zdjęcie z prawej) i wyrzynarki (zdjęcie lewe) po linni skośnej odkreślenia.(kształt oczywiście na podstawie szablonu ploterowego).

 

 

 

 

 

 

 

Zęby pod trepy zostały dodatkowo wzmocnione długa śrubą (szkic z boku), która pod kątem została wkręcona tak by przebijała się aż do dolnej strony belki , oczywiście bez przebicia na drugą stronę. Zrobiłem to tak by wyeliminować ewentualne wady drewna typu mikropęknięcia w tych miejscach. Pod łby śrub jest większy otwór tak by się schował w drewnie. Łby śrub będą schowane pod trepem , tak wiec nie będą widoczne. Z boku dałem odręczny rysunek o co chodzi z tymi śrubami.

Czyli zęby są dokręcone do dolnej belki wkręcane od góry. Szkic przedstawia element co na zdjęciu na samej górze już dokręcony do ściany.

kołek rozporowyCałą wange dokręciłem do ściany na 5 kołków o grubości 12 mm i długości 16 cm (w ścianie). W czasie wkręcania tak długich śrub warto je usmarować lekko w smarze . Wtedy łatwiej wkręcić i zmniejsza się ryzyko urwania ośki przy dokręcaniu.

 

 

 

 

 

Miejsca pod śrubę są większe na średnicę 30 mm - wykonane wiertłem puszkowym jak na zdjęciu do wiertarki tak by po przykręceniu można było zaślepić drewnianymi kapslami.wiertła puszkowe

 

Drewniane zaślepki można kupić w szerokiej gamie wymiarowej , zależnie jak jest potrzeba od 20 mm do 60 mm średnicy. Stopniowanie jest co 5 mm.

Kapsle drewniane , które potem po skończeniu schodów wkładami by śrub nie było widać wyglądają tak.

 

kapsle drewniane

a wiec do dzieła...

Artykuł w budowie ......

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl