Jaki ochraniacz na materac wybrać? 0
Jaki ochraniacz na materac wybrać?

Jaki ochraniacz na materac wybrać?

Ochraniacz na materac to element tekstylny, który nie jest zbyt popularny w naszych domach.

Jego zastosowanie może nam pomóc w utrzymaniu materaca w czystości.

Ochraniacze mają za zadanie nie tylko chronić materac przed potem i brudem, ale mogą również zwiększyć komfort snu i wygodę.


Ale jak wybrać najlepsze ochraniacze na materac?

Ochraniacze na materac mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Jeśli poważnie myślisz o ochronie materaca, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Głównym zadaniem pokrowca na materac jest ochrona materaca przed gromadzeniem się i wnikaniem zanieczyszczeń.

I tutaj pytanie czy warto zainwestować w dodatkową ochronę i tak już drogiego pokrowca materaca?

Na pewno tak , gdyż ochraniacze są zdecydowanie tańszą opcją niż cały pokrowiec.

Utrzymanie pokrowca w czystości wymaga regularnego prania, a co za tym idzie wyjmowania go z materaca. Doskonale wiemy, jak kłopotliwe jest zdejmowanie i ponowne zakładanie pokrowca na materac. No i niemożność w tym czasie z korzystania z materaca.

Jeśli więc potrzebujesz chronić swój materac samo prześcieradło nie zapewni odpowiedniej ochrony. Ponieważ jest dość cienkie no i nie blokuje wilgoci z ciała, które przenika do wnętrza materaca.

Dlatego powstał produkt chroniący dodatkowo materac.


A teraz jaki typ ochraniacza na materac najlepiej wybrać?

Często spotykane są dodatkowe cienkie pokrowce na materac z istniejącym już pokrowcem. Rozwiązanie dość wygodne, ale kosztowne. Gdyż jest to praktycznie pokrowiec materacowy z ta różnicą , że jest prania. Szczególnie polecane do materacy z pokrowcem, którego nie da się prać.

Taką opcją jest taki pokrowiec w wersji nie pikowanej cienkiej jak tutaj: Pokrowiec Jersey Merita

pokrowiec na materac jersey

Następny typ zabezpieczenia to rodzaj materiału, która nie zapewnia ochrony boków materaca jak w przypadku pokrowca. Mocowanie odbywa się podobnie jak prześcieradło na gumkę z tą różnicą , że tutaj w rogach są mocowania. No i całość materiału jest zdecydowanie grubsza niż klasyczne prześcieradło.

Wybierając ochraniacz na materac należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Niewątpliwie jednym z ważniejszych jest materiał, z którego wykonana jest taka nakładka.

Dobrej jakości ochraniacz na materac może być wodoodporny i przepuszczający powietrze zarazem, dzięki takim właściwością zapewni ochronę przed przenikaniem wilgoci w materac, przy zachowaniu świeżości głównego materaca.

Dobrym przykładem wodoodpornego ochraniacza może być: Ochraniacz na materac wodoodporny

Jedna strona jest miła w dotyku w postaci flaneli , natomiast druga strona jest pokryta powłoką wodoodporną.

ochraniacz wodoodporny na materac

Polecane wszędzie tam , gdzie możliwe jest zalanie materaca. Dobrym przykładem mogą być dzieci.

Zwykłe nieprzepuszczające powietrza ochraniacze, które zachęcają do zakupu w niskiej cenie, mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się co prowadzi do dyskomfortu podczas snu.

Dlatego warto upewnić się, że produkt jest wykonany z materiału , który dobrze przepuszcza powietrze.


A teraz pytanie ochraniacze na materac kiedy i jak stosować?

Jak stosować to zależy od typu ochraniacza.

Niemniej można :

  1. zakładać cały cienki pokrowiec na pokrowiec materaca.

  2. zakładać na istniejące mocowania w postaci gumek.

  3. no i są również związania w postaci nakładek , które po prostu układa się pod prześcieradłem.


Ochraniacze na materace polecane są jako dodatkowe pokrowce higieniczne na materace dziecięce jak wspominałem wcześniej. Dzięki odpowiedniej wentylacji zapewnia ochronę przed nadmiernym przegrzaniem się w czasie snu.

Funkcją podstawową ochraniacza jest ochrona przed plamami na materacu. Jest to niezwykle ważne w przypadku niemowląt, dzieci trochę starszych no i seniorów. Inaczej wszędzie tam, gdzie ludzie nie mogą kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. W takim przypadku wystarczy wyprać ochraniacz i założyć go z powrotem na materac.

Ochraniacz taki zapewnia oprócz ochrony materaca poczucie bezpieczeństwa szczególnie osobą starszym nie trzymającym moczu, gdzie wstyd może być przyczyną rozwijającej się depresji.

No rzecz jasna dla osób , które muszą leżeć długo w łóżku np: po hospitalizacji.

Wtedy taka ochrona zapewni, że wasz materac pozostanie zawsze czysty i schludny no i zachowa swoje właściwości.

Jeśli natomiast potrzebujesz ochrony pokrowca materaca przede wszystkim przed brudem nie koniecznie przez zamoczeniem, polecany jest klasyczny ochraniacz uniwersalny jak tutaj : Ochraniacz bawełniany na materac

ochraniacz bawełniany na materac

Jest to rozwiązanie uniwersalne dedykowane praktycznie dla każdego, dbającego o higienę swojego materaca.

W końcu zdecydowanie łatwiej uprać nakładkę czy też od czasu do czasu ją po prostu wymienić , niż zamawiać cały pokrowiec główny na materac , który nie należy do produktów najtańszych.


Materiały z jakich wykonywane są ochraniacze materacowe.

Producenci na ogół używają materiałów na ochraniacze na materace:

  • materiał bawełniany,

  • różnego typu frotte, 

  • bardzo często jersey,

  • z tkaniny wodoodporne,

  • no i mikrowłókna szczególnie polecane alergikom.

Każda z nich ma nieco inne funkcje, dlatego warto zastanowić się tak naprawdę jaką podstawową funkcję będzie pełnił nasz ochraniacz materacowy.

Zarówno naturalne jak i sztuczne materiały zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza oraz ochronią przed kurzem i roztoczami. Sztuczne produkty mają mniejszą tendencję do tworzenia środowiska nie przyjaznego alergikom niż naturalne materiały.

Kupując, unikaj niesprawdzonych producentów i tkanin o niskiej jakości. W rzeczywistości ochraniacz materacowy powinien służyć przez lata i powinien być wykonany z materiałów, które posiadają atesty jak jersey , frotte czy bawełna.


Jak wybrać rozmiar ochraniacza na materac?

Rozmiar zazwyczaj podawany jest w standardzie jak materac. Czyli jeśli posiadamy materac o wymiarze 140×200 to nakładki , ochraniacze tez o takim rozmiarze kupujemy. Są to produkty znormalizowane do klasycznych wymiarów materacy.

Oczywiście może się zdarzyć, że posiadamy inny nietypowy rozmiar materaca , wtedy ową nakładkę należy zamówić na wymiar. Większość producentów ochraniaczy wykonuje te produkty na dokładny wymiar, wiec i z tym nie powinno być problemu.

By producent wiedział jaki wybrać wymiar należy podać szerokość , długości i grubość materaca + ewentualna tolerancja w plusie + 2 cm , ale nie więcej bo za duży ochraniacz również nie być wygodny do zakładania , bo będzie spadał. Za mały za to będzie uciążliwy bo nie będzie pokrywał całkowicie materaca.

To na tyle. Gdyby były jakieś pytania pytajcie.

 

Zobacz również: Jaki materac nawierzchniowy na wersalkę - utwardzający?

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl